Başta Bilkent Üniversitesinin ve Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübünün yurtdışına açılan kapısı Buiness Talks. Türkiye’de öğrenci kulüpleri arasında bir ilki ve teki gerçekleştirdiğimiz ve her sene iki kere düzenli olarak organize edilen etkinliğimiz yurtiçinde yaptığımız etkinliklerin yanı sıra, dünyaya açılmamızı sağlayarak vizyonumuzun genişlemesine yardımcı oluyor. Öğrencilerin kendi başlarına sağlayamayacakları iletişim ağı ve tecrübeyi edinmelerini sağlıyor.

Business Talks kulübümüzün en önemli etkinliklerinden biri olduğu gibi, aynı zamanda bir yıl boyunca özellikle bu etkinliği organize etmemize yardımcı olan üyelerimizin mensup olduğu kulübümüzün bir alt grubudur. Güz yarı yılı başında mülakat ile seçilen 25 öğrenci ile dört aylık Business Talks serüveni başlamış olur. Güz ve bahar dönemleri başlarında o seneki yönetim kurulu üyesi tarafından belirlenen dünyadaki önemli metropol şehirlerden birine kariyer gezisi organize etme amacıyla yola çıkılır. Yurtdışı kariyer gezimizin kontenjanı 15 öğrenciyle sınırlıdır. Dönem başında seçilen 25 öğrenciden kulüpte yeterince aktif, alt grupta yeterince emek göstermiş 15 öğrenci katılabilmektedir. Kulübümüzün kuruluşundan bu yana düzenlenen Business Talks, en ilgi çeken ve en büyük etkinliklerinden biri olduğundan, gelen kişiler ikinci bir elemeden geçirilerek seçilir. Ek olarak belirli bir kontenjanı ise tüm Türkiye’ye açarız. Öncelikle Bilkent Üniversitesi ve sonrasında tüm okullara açık olan etkinliğimiz, yurtdışında yaşamayı, çalışmayı ve ufkunu genişletmeyi planlayan tüm öğrencilere açıktır.

Yönetim kurulu üyesi tarafından seçilen şehirdeki en önemli kıstas global şirketlerin aktifliği ve yerli şirketlerin büyüklüğüdür. İyi ve büyük yerli şirketler bulunduran ayrıca global şirketlerin ofislerini barındıran öğrencilerin bütçesine de uygun olacak şekilde dönem sonu ziyaret edilecek bir şehir seçilir. Global şirketlerin yanı sıra seçilen şehirde bulunan girişimler de oldukça önem taşır. Business Talks yönetim kurulu üyesi tarafından o şehirde bulunan şirketler araştırılır ve 25 öğrencinin her birine dörder veya beşer tane olmak üzere ilgilenecekleri ve iletişime geçecekleri şirketler tahsis edilir. 25 öğrenci dört ay boyunca sürekli ve aktif olarak dört veya beş tane şirketle ilgilenir. Mail üzerinden, LinkedIn üzerinden veya telefon üzerinden iletişime geçmeye çalışılır. İlgilenilen dört-beş şirket sürekli bir sirkülasyon halindedir. Şirketlerden onaylayan, reddeden veya iletişime geçilemeyen olursa dörde veya beşe tamamlamak için hemen ilgilenilmesi üzere yeni şirket veya girişim tahsis edilir.

Dört ay boyunca süren sıkı çalışma süreci her gün defalarca mailing yapmak, profesyonel iş dünyasının sosyal medyası LinkedIn üzerinden aktif olarak şirketlerin çalışanlarıyla bağlatı kurmak ile geçer. Şirket çalışanlarından dönem sonunda geleceğimiz haftanın uygun oldukları bir gününde bizleri ofislerinde ağırlamalarını, kendi şirketlerini ve yaptıkları işleri en ayrıntılı şekilde tanıtmalarını, iş staj imkanlarını anlatmalarını, üst düzey yöneticilerle görüşme ayarlamalarını ve ofislerini gezdirmelerini talep ederiz. Bu sıkı çalışmanın sonucunda kendimize bir haftalık dolu dolu bir kariyer gezisi programı hazırlamış oluruz. Kariyer olarak oldukça faydalı bir organizasyon olduğu gibi gidilen ülkenin sosyal ve kültürel yapısını tanıma, ordaki öğrencilerle kültürel etkileşimde bulunma fırsatlarını da kendimize sağlamış oluruz.

Güz dönemi bitip yarı yıl tatiline girildiğinde, bahar dönemi bitip yaz tatiline girildiğinde bir hafta ara verdikten sonraki tatilin ikinci haftası Business Talks gerçekleşir. Bu bir hafta içinde minimum 14 tane şirketi ziyaret etme, şirketlerin üst düzey yöneticileriyle buluşup onların tecrübelerinden faydalanma aklımızdaki iş dünyası ile alakalı soruları sorma ve şirketlerin bizlere sağlayabilecekleri staj ve iş imkanlarını öğrenme fırsatlarını yakalarız. Şu ana kadar Business Talks etkinliğinden edindiği iletişim ağıyla kendine staj imkanı sağlayan öğrenciler bulunmaktadır. Ayrıca Dublin’de gerçekleştirilen Business Talks etkinliğine katılan bir öğrencimiz Google Türkiye Öğrenci Temsilciliğine seçilmiştir. Bu sayede Google Glass lansmanı Türkiyede üniversiteler arasında ilk defa Bilkent Üniversitesinde yapılmıştır.

Business Talks, Avrupa’nın ve dünyanın girişimcilik ve iş hayatı açısından önde gelen şehirlerinde düzenlenir. Şu ana kadar düzenlenen 12 tane Business Talks etkinliği bulunmaktadır. Bunlar Milano, Münih, Dublin, Londra, Paris, Amsterdam, Dubai(x2), Frankfurt, Luxemburg, Brüksel ve Berlin şehirlerinde düzenlenmiştir.

Business Talks ekibimizin İstanbul içinde düzenlediği Business Trip in İstanbul adında başka bir etkinliğimiz mevcuttur. Business Trip in Istanbul ise Business Talks’un yurtiçi ayağıdır. Tamamen aynı konsept ve aynı süreç izler. Bahar döneminin spring break arasında gerçekleşir. İstanbul’daki en büyük yerli global şirketlerin ve girişimlerin ofisleri ziyaret edilerek iş staj imkanları öğrenilir, öğrenciler akıllarındaki soruları birinci elden sorma ve yanıt alma fırsatını yakalarlar.