Ankara Startup Zirvesi

Nedir?

Her yıl düzenli olarak Bilkent Otel’de düzenlediğimiz Ankara Startup Zirvesi, öğrenciler tarafından düzenlenen en büyük girişimcilik zirvesidir. Zirve bir gün boyunca sabahtan akşama kadar sürer ve iki bölümden oluşur. Öğleden önce olan bölümde girişimcilik ve iş dünyasından önemli isimler kendi başarısızlıklarını ve başarılarını anlatarak öğrencilerimize ilham verici konuşmalar yaparlar. Bu sayede öğrencilerimize girişimcilik dünyasını tanıtırlar. Öğleden sonra ise başarılı girişimcileri dinleyen öğrencilerimiz, bir girişimin ilk aşamasını gözlemleme şansı yakalar. Bu kısımda girişimi yani bir startup fikri olan katılımcılar kulübümüze başvuru yaparlar ve 100’e yakın başvurudan 8 tanesi finalist olarak, 12 tanesi ise Elevator Pitch olmak üzere 20 tane girişimci jürinin ve yatırımcının karşısına çıkarak fikirlerini satmaya çalışır.

Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Gerçekleşir?

Ankara Startup Zirvesi Katılımcılar

Ankara Startup Zirvesi Bilkent Otel’de sabahtan akşama kadar süren bir etkinliktir. Her sene Aralık ayında Bilkent Üniversitesi bünyesinde ve Bilkent Cyberpark ortaklığında 800 kişinin katılımıyla gerçekleştirilir. 30 dakikalık konuşmalar ve 40 dakikalık panellerden oluşur. Paneller ve konuşmalar arasında kahve molaları verilir. Bu molalarda katılımcılar ikramlardan faydalanır ve fuaye alanındaki kariyer, lansman ve startup stantlarını gezerler. Ayrıca konuşmacılar ile tanışıp network’lerini geliştirme şansı yakalarlar.

Ankara Startup Zirvesi’ne Katılmış Başarılı Girişimler

12’sini düzenlediğimiz Ankara Startup Zirve’sine katılıp ödül alarak yoluna devam etmiş Startup’ların değerleri toplam 200 milyon doları geçmiş durumda. Ülkemize böyle bir katkı yapan bir etkinliği organize etmekten gurur duyuyoruz. Peki kim bu başarılı girişimler?

1- connected2me

connected2me logo resmi

connected2me anonim bir mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların bir profili vardır ve diğer kullanıcılardan anonim mesajlar alırlar. Mesajı atan kime mesaj attığını bilir, mesajı alan ise kimin mesaj attığını bilmez. Bu sayede insanlar hem konuşmaya çekindikleri kişilere mesaj atıp tanışabilir hem de yeni insanlarla tanışma şansı yakalar. Connected2me 1. Ankara Startup Zirvesi‘ne yarışmacı olarak katılmış ve yatırım almıştır. Kurucusu Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencisi olan Ozan Yerli’dir. Ankara Startup Zirvesi‘nden çıkarak yoluna devam edip şu anda Türkiye dışındaki ülkelere de açılmıştır.

2- anlatsın.com

anlatsın.com logosu resmi

anlatsin.com insanların bir şirket, dernek veya üniversite hakkında deneyimlerini ve düşüncelerini paylaştığı bir sosyal platformdur. Bu platform sayesinde işe gireceğiniz firmayı veya okuyacağınız üniversiteyi seçerken orada çalışan veya okumuş insanların düşüncelerine ve yorumlarına ulaşarak bilgi sahibi olabilir ve seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. anlatsin.com bu fikri ile Ankara Startup Zirvesi’ne katılmış, fikrini satmaya çalışmış ve yatırım alarak yoluna devam edip bugünkü halini almıştır.